Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Jihlavská Drbna

Jihlavské Horácké divadlo uvedlo premiéru duchařské komedie Vrátila se jednou v noci

neděle, 19. března 2017, 18:53

Horácké divadlo v Jihlavě v sobotu 18. března uvedlo premiérové představení komedie argentinského autora Eduarda Rovnera Vrátila se jednou v noci. V dramaturgii Barbory Jandové ji s herci nastudoval umělecký vedoucí divadla a kmenový režisér Pavel Šimák. Hlavní role pedikéra Manuela a jeho zesnulé matky Fanny svěřil Lukáši Matějovi a Anně Bazgerové. Hra je sedmou premiérou Horáckého divadla v této sezoně.

Autorkou scény je hostující Alžběta Hanzlová, kostýmy navrhla rovněž hostující Blanka Tesařová. K hudební a pohybové spolupráci režisér přizval hostujícího skladatele a dirigenta Karla Albrechta a Tomáše Rychetského.  „Kromě toho, že je to zábavná černá duchařská komedie, nás na hře zajímal i přesah, s nímž Rovner hru napsal, aby se vyrovnal se svým osobním vztahem k matce,“ uvedla Jandová.

Hra vypráví příběh pedikéra a příležitostného hudebníka Manuela, který pravidelně chodí ke hrobu své matky a podává jí hlášení o svém životě.  Vypráví to, co by matka zřejmě chtěla slyšet a nikoliv své skutečné zážitky. Bláznivá duchařská komedie začíná ve chvíli, kdy u hrobu své matky oznámí, že se bude ženit, a dávno zesnulá Fanny se rozhodne, že nevěstu omrkne a z onoho světa se vrátí do synova života.

Podle Šimáka nejde jen o lehce originální komedii o návratu ze záhrobí.  „Hra dokáže počechrat i takové otázky, jako je vztah rodičů a dětí, osamostatnění potomků, ale i přemýšlení o životě po životě, o smyslu našich životů a zodpovědnosti za čas, který tady máme vymezený,“ uvedl.

Rovnerovu komedii už uvedla řada českých divadel. V ČR měla hra premiéru v roce 2003 v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. Viděli ji například také návštěvníci Divadla na Vinohradech, divadla v Mostě nebo Městského divadla v Brně. V červnu by se jedné z repríz své komedie měl v Horáckém divadle zúčastnit i sám pětasedmdesátiletý autor.

Argentinský autor a režisér Eduardo Rovner patří k současným úspěšným dramatikům.  Jeho hry byly přeloženy do mnoha jazyků a hrají se po celém světě. Napsal více než 40 her, do češtiny jich bylo dosud přeloženo deset.  Rovner je nositelem řady domácích i zahraničních ocenění. Přestože na univerzitě v Buenos Aires vystudoval původně elektrotechniku a později se zabýval sociální psychologií, nakonec svůj život zasvětil divadlu.

Poslední premiérou současné sezóny bude mysteriózní drama Augusta Strindberga Hra snů. Horácké divadlo ji v režii hostujícího Zbyňka Srby uvede 13. května.

Napsal(a) ČTK | Foto Facebook: Horácké divadlo

Kam dál?

Do Prahy se v dubnu 2018 vrátí Metallica. Předprodej vstupenek začne 24. březnaDo Prahy se v dubnu 2018 vrátí Metallica. Předprodej vstupenek začne 24. března

Do Prahy se v dubnu 2018 vrátí Metallica. Předprodej vstupenek začne 24. března

sobota, 18. března 2017, 14:51Do Prahy se příští rok vrátí americká heavymetalová skupina Metallica. Vystoupí 2. dubna v O2 Areně...

RECENZE: Kráska a zvíře. Příběh starý jako sám časRECENZE: Kráska a zvíře. Příběh starý jako sám čas

RECENZE: Kráska a zvíře. Příběh starý jako sám čas

sobota, 18. března 2017, 10:35Milované postavy z klasické disneyovky se vrací v jednom z nejkontroverznějších filmů letošního...

Nejužší ulice Jihlavy bude galerií pod širým nebem. Ponese název NonstropNejužší ulice Jihlavy bude galerií pod širým nebem. Ponese název Nonstrop

Nejužší ulice Jihlavy bude galerií pod širým nebem. Ponese název Nonstrop

pátek, 17. března 2017, 16:13První jarní den bude také prvním dnem nové jihlavské galerie pod širým nebem, která ponese...

© 2011 - 2018 TRIMA CB, s. r. o

Zavřít reklamu

Reklamní sdělení