Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Jihlavská Drbna

Unikátní barokní varhany v Polné na Jihlavsku se vrací ke svému původnímu lesku

pondělí, 5. prosince 2016, 15:51

V polenském chrámu Nanebevzetí Panny Marie dokončují varhanáři obnovu barokních varhan. Nástroj poničený červotočem i dřívějšími zásahy lidí začali rozebírat před rokem. V těchto dnech už do varhanní skříně vracejí první řady z 1500 píšťal. Finální ladění se uskuteční po zimě, řekl ČTK Boris Mettler z varhanářské dílny Dlabal a Mettler v Bílsku.

„I teplota vzduchu ovlivňuje finální ladění varhan, takže s tím počítáme někdy v březnu, dubnu,“ uvedl Mettler. Hlavní část restaurátorských prací už je dokončena, ale ladění ještě zabere hodně času. „Takový průměr je, že každá píšťala obdrží pět až šest ladění, než je přesně na svém tónu,“ upřesnil.

Varhany postavil v prvním desetiletí 18. století varhanář Jan David Sieber. „Jedná se o zcela unikátní nástroj, řekněme, v českých zemích i v evropském kontextu,“ uvedl Mettler. Doplnil, že v České republice jde zřejmě o největší nástroj takového stáří. Varhany byly léta ve špatném stavu. Jejich obnovení bude stát přes deset milionů korun, pokryje je dotace ministerstva kultury.

Při opravách nástroje spolupracují tři varhanářské dílny. Kromě výše zmíněné i Dalibor Michek ze Studének a varhanářství Vorlíček z Domažlic, jež projekt vede. Celý nástroj odborníci nejdřív rozebrali tak, že z něj na kůru zůstala pouze varhanní skříň, jež rovněž potřebovala mnoho zásahů.

150 kopií píšťal 

Vyjmuté díly byly rozvezeny do dílen, kde se kus po kusu opravovaly.  Kupříkladu součásti napadené červotočem odborníci namáčeli do roztoku, který dřevo zpevňuje. U kovových píšťal odstraňovali deformace a každou na konci nastavili malým cínovým kroužkem, aby pak píšťalu bylo možné ladit.  „My ji zkracujeme tak dlouho, dokud nedosáhne požadované výšky tónu,“ uvedl Mettler.

U některých píšťal, které byly kdysi přemístěny, museli varhanáři dohledat původní polohu. Vyrobili asi 150 kopií těch píšťal, které úplně chyběly. Obnoveny jsou také měchy varhan s rozměry zhruba 3,5 krát 1,8 metru v sousedním prostoru věže. Kolaudace díla bude provedena do poloviny příštího roku.

Varhany jsou v římskokatolickém chrámu, který byl vystavěn v letech 1700 až 1707 podle plánů italského mistra Dominika de Angeliho. Barokní stavba je národní kulturní památkou. Součástí kostela je od roku 2012 církevní muzeum.

Napsal(a) ČTK | Foto www.varhany.net

Kam dál?

KULTURNÍ TIPY:  Přijede Aneta Langerová, Wohnout, Arakain i Ty Nikdy Label. Nebo můžete zajít na vánoční koncertyKULTURNÍ TIPY:  Přijede Aneta Langerová, Wohnout, Arakain i Ty Nikdy Label. Nebo můžete zajít na vánoční koncerty

KULTURNÍ TIPY: Přijede Aneta Langerová, Wohnout, Arakain i Ty Nikdy Label. Nebo můžete zajít na vánoční koncerty

pondělí, 5. prosince 2016, 13:00Jak se nejlíp dostat do té pravé vánoční nálady? Třeba nějakým krásným koncertem, výstavou, nebo...

VIDEOGALERIE: V Golčově Jeníkově v sobotu šířil hrůzu průvod "krampusů"VIDEOGALERIE: V Golčově Jeníkově v sobotu šířil hrůzu průvod "krampusů"

VIDEOGALERIE: V Golčově Jeníkově v sobotu šířil hrůzu průvod "krampusů"

neděle, 4. prosince 2016, 16:06Vůbec poprvé na Vysočinu zavítal průvod alpských čertů, tzv. krampusů. Sláva a tradice se z...

Na zámku v Náměšti nad Oslavou zazní Loutna česká v nové úpravě. Již tuto neděliNa zámku v Náměšti nad Oslavou zazní Loutna česká v nové úpravě. Již tuto neděli

Na zámku v Náměšti nad Oslavou zazní Loutna česká v nové úpravě. Již tuto neděli

úterý, 29. listopadu 2016, 14:36Nově nastudované hudební dílo Loutna česká uslyší návštěvníci adventního koncertu na zámku v...

© 2011 - 2018 TRIMA CB, s. r. o

Zavřít reklamu

Reklamní sdělení