Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Jihlavská Drbna

Městská galerie Hasičský dům v Telči zve návštěvníky na výstavu jihlavských betlémů

středa, 23. listopadu 2016, 12:23

Čtrnáct jihlavských betlémů nejrůznějších velikostí uvidí lidé na výstavě v Městské galerii Hasičský dům v Telči. Výstava se otevře 24. listopadu a potrvá do 15. ledna 2017. Vedle typických témat se svatou rodinou a tříkrálovým průvodem se v jihlavských betlémech často objevuje také téma těžby stříbra.

Podle kurátorky výstavy Dany Novákové z jihlavského Muzea Vysočiny tradici betlemářství na Vysočině zahájila právě Jihlava a ovlivnila pozdější betlemáře v Třešti i v Třebíči, odsunem německého obyvatelstva v roce 1945 však o tuto tradici velmi rychle přišla.

Jihlavské betlémy začaly vznikat koncem 18. století, kdy opustily církevní prostředí a nositeli tradice se stávají bohatí měšťané. V první polovině 19. století už řezbáři vtiskují betlémům místní ráz, typickým znakem je množství figurek v jihlavském kroji a používání kašírovaných papírových skalisek.

„Betlémů bylo v Jihlavě kolem stovky, tradice byla velmi silná,“ uvedla Nováková. Podle ní stejně jako v současné době v Třešti i v Jihlavě se lidé chodili na betlémy dívat přímo do rodin, a to hlavně v 19. století.  Návštěvníci na výstavě uvidí velký třímetrový betlém, ale i malý betlémek z miniaturních figurek. „Jeden z celků pochází ze soukenické rodiny Schwartzovy, vznikl ve 20. letech 20. století. Tehdejší majitelka si zadala výrobu betlému u známého řezbáře Aloise Boudného z Brtnice,“ uvedla Nováková.

ČTĚTE TAKÉ: Betlémská cesta v Třešti je ve své polovině, do rodin návštěvníci chodí i v době oběda 

Do sbírkového fondu muzea se po odsunu německých obyvatel Jihlavy dostala podle Novákové asi pětina tehdejších betlémů, chybí však dokumentace o majitelích a řezbářích. Ve fondu proto nejsou ucelené betlémy, ale samostatné figurky, stavby, rostliny a doprovodný materiál. „Máme asi 3000 položek, z nichž sestavujeme nejrůznější celky pro výstavy,“ uvedla kurátorka.

Součástí výstavy bude také řezbářská práce jednoho z posledních současných řezbářů v Jihlavě Jiřího Musila z let 2010 až 2013. Výstavu doplní o každé adventní neděli doprovodný program.

Napsal(a) ČTK | Foto Lenka Dvořáková

Kam dál?

KULTURNÍ TIPY: Je libo vánoční výstavy, nebo spíš koncert UDG se Sebastianem?KULTURNÍ TIPY: Je libo vánoční výstavy, nebo spíš koncert UDG se Sebastianem?

KULTURNÍ TIPY: Je libo vánoční výstavy, nebo spíš koncert UDG se Sebastianem?

úterý, 22. listopadu 2016, 08:16S blížícím se adventem přichází množství vánočních jarmarků a výstav. Ty jsou příjemným zpestřením...

Vánoční prázdniny v Telči letos opět zahájí Nezmaři. Přijede také Žalman a JarretVánoční prázdniny v Telči letos opět zahájí Nezmaři. Přijede také Žalman a Jarret

Vánoční prázdniny v Telči letos opět zahájí Nezmaři. Přijede také Žalman a Jarret

pondělí, 21. listopadu 2016, 15:03Českobudějovická skupina Nezmaři letos stejně jako předchozích letech zahájí v úterý 27. prosince...

Jihlavské Horácké divadlo chystá společný evropský projekt Malí hrdinovéJihlavské Horácké divadlo chystá společný evropský projekt Malí hrdinové

Jihlavské Horácké divadlo chystá společný evropský projekt Malí hrdinové

pátek, 18. listopadu 2016, 13:17Horácké divadlo v Jihlavě připravuje společný evropský divadelní projekt Malí hrdinové (Little...

© 2011 - 2018 TRIMA CB, s. r. o

Zavřít reklamu

Reklamní sdělení