Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Jihlavská Drbna

Horácké divadlo uvedlo premiéru původního českého muzikálu Adéla ještě nevečeřela

sobota, 15. října 2016, 21:18

Horácké divadlo dnes uvedlo premiéru původního českého muzikálu Adéla ještě nevečeřela. V dramaturgii Kateřiny Jonášové hru se souborem nastudoval režisér Pavel Šimák. Postavu slavného amerického detektiva Nicka Cartera ztvárnil Richard Vokůrka, jemuž v roli komisaře Josefa Ledviny sekundoval Petr Soumar.

V dalších rolích diváci ocenili Vladimíru Vokůrkovou jako Květušku, Jakuba Škrdlu jako barona von Kratzmara nebo Zdeňka Stejskala jako alter ego Adély. Inscenace vyšla ze známé filmové parodie tvůrčího tandemu Jiří Brdečka a Oldřich Lipský. Na divadelní prkna ji převedl Radek Balaš, který je zároveň i autorem písňových textů. Hudbu složil Ondřej Brousek. Poprvé muzikál inscenovalo Slovácké divadlo v Uherském Hradišti v září 2008.  Pražská adaptace v Divadle Broadway měla premiéru o měsíc později.

„Chtěli jsme se vyhnout mechanickému kopírování notoricky známého díla a vytvořili jsme svůj svět s vlastní vizuální a výkladovou poetikou,“ řekl Šimák. Jihlavská inscenace se odehrává na přelomu 19. a 20. století, zahrnuje i místní reálie. Na vzniku představení se podílela řada hostujících osobností. Autorem scény je Peter Janků, kostýmy vytvořila Kristina Matre Křížová, choreografkou je Adéla Stodolová. Stepařská čísla s herci nacvičil Denny Ratajský.

Režisér považuje autora scény za výraznou scénograficko-dramaturgickou osobnost, která dokáže režisérův výklad představení výrazně vizuálně posunout. „Naprosto vyšel můj požadavek - držme se legrace, ale hlavně nedělejme kopii,“ uvedl Šimák. Diváci se proto ocitli se slavným detektivem Nickem Carterem nikoli v Praze, ale v jihlavských hospůdkách. Adéla se místo masožravé kytky stala zvláštní víceznačnou biomechanickou substancí.

Podle Šimáka by měl muzikál Adéla ještě nevečeřela naplnit všechna divácká očekávání. Spolu s barvitou scénou nabízí celosouborové choreografie a sbory, stepařská čísla, zvládnutá sóla, ale i prostor k zamyšlení.  Nastudování muzikálu Adéla ještě nevečeřela byl pro soubor Horáckého divadla první prací s Pavlem Šimákem v roli uměleckého vedoucího divadla.

Další premiérou současné sezony na velké scéně Horáckého divadla bude 10. prosince dramatizace románové kroniky Rok na vsi bratří Mrštíků v režii hostujícího Michala Langa. Na malé scéně bude mít 26. listopadu premiéru vánoční leporelo pro děti od tří let Cesta k Betlému. V dramaturgii Barbory Jandové ho režijně připraví Kateřina Dušková.

Napsal(a) ČTK | Foto www.hdj.cz

O čem píše Drbna.cz

Poplatek z ubytování dopadne od ledna i na služby typu AirbnbPoplatek z ubytování dopadne od ledna i na služby typu Airbnb

Poplatek z ubytování dopadne od ledna i na služby typu Airbnb

Dnes, 16:32Poplatek z ubytovacích kapacit se bude vztahovat od příštího roku i na ubytovatele v soukromí,...

Zeman: Nemocnice ve čtvrtek zveřejní moji zdravotní dokumentaciZeman: Nemocnice ve čtvrtek zveřejní moji zdravotní dokumentaci

Zeman: Nemocnice ve čtvrtek zveřejní moji zdravotní dokumentaci

Dnes, 12:03Ředitel Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) Miroslav Zavoral ve čtvrtek zveřejní kompletní zdravotní...

Zeman dorazil do Sněmovny, podpoří návrh rozpočtuZeman dorazil do Sněmovny, podpoří návrh rozpočtu

Zeman dorazil do Sněmovny, podpoří návrh rozpočtu

Dnes, 10:24Prezident Miloš Zeman dorazil dnes dopoledne do Poslanecké sněmovny. Před poslanci hodlá podpořit...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o