Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Jihlavská Drbna

MFDF 2016: Výstava v Jihlavě připomíná dvacetiletou historii festivalu dokumentů

pátek, 14. října 2016, 17:55

Výstava k 20. výročí Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, která dnes začala na Masarykově náměstí, připomíná jeho historii a přibližuje fenomén dokumentárního filmu. Zájemci například uvidí první tištěný katalog z roku 1997, festivalové ceny, jejichž autory byli Petr Nikl a Krištof Kintera, nebo festivalové akreditace předních českých režisérů a režisérek.

Výstava je v prosklených modulech rozdělena do čtyř částí. Každá z nich se věnuje jednomu možnému pohledu na festival - představuje nejvýznamnější hosty, upozorňuje na výjimečnou výtvarnou a architektonickou koncepci, vyzdvihuje jeho publikační a distribuční činnost a zdůrazňuje jeho přirozené zakořenění v Jihlavě.

Součástí výstavy je i první z objektů festivalové architektury - velké dřevěné konstrukce připomínající regály. Podle festivalových architektů Víta Šimka a Josefa Čančíka do nich lidé mohou odložit to, co už sami nepotřebují. „Odložme to na připravených regálech a věnujme jiným. Třeba pak i sami objevíme něco pro sebe,“ podotkl Šimek. Nepotřebné věci mohou dobře posloužit někomu jinému, nebo se na chvíli stát cenným artefaktem a součástí 20. ročníku MFDF Ji.hlava. „Stane se z regálu smetiště? Budou lidé participovat? Uvidíme. Jde o sociální experiment,“ doplnil Čančík.

DALŠÍ ČLÁNKY O FESTIVALU ČTĚTE zde.

Významným místem je také takzvaný Maják - místo, kde si mohou návštěvníci festivalu od 14. října každý den včetně víkendu vyzvednout svoje návštěvnické akreditace, a to až do prvního dne festivalu, kdy se výdej akreditací přesune na tradiční místo Oblastní galerie Vysočina. V době festivalu bude Maják fungovat jako místo pro filmové profesionály, budou se tu moci setkávat a diskutovat nad svými projekty, festivalovým děním a navazovat důležitá partnerství pro svou další profesní tvorbu.

Jubilejní 20. ročník festivalu se v Jihlavě uskuteční od 25. do 30. října.  Projekce budou poprvé i ve velkém sále Horáckého divadla. Počet festivalových kinosálů tak stoupne na osm. Další novinkou budou studentské poroty.

Napsal(a) ČTK | Foto Lenka Dvořáková

O čem píše Drbna.cz

Poplatek z ubytování dopadne od ledna i na služby typu AirbnbPoplatek z ubytování dopadne od ledna i na služby typu Airbnb

Poplatek z ubytování dopadne od ledna i na služby typu Airbnb

Dnes, 16:32Poplatek z ubytovacích kapacit se bude vztahovat od příštího roku i na ubytovatele v soukromí,...

Zeman: Nemocnice ve čtvrtek zveřejní moji zdravotní dokumentaciZeman: Nemocnice ve čtvrtek zveřejní moji zdravotní dokumentaci

Zeman: Nemocnice ve čtvrtek zveřejní moji zdravotní dokumentaci

Dnes, 12:03Ředitel Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) Miroslav Zavoral ve čtvrtek zveřejní kompletní zdravotní...

Zeman dorazil do Sněmovny, podpoří návrh rozpočtuZeman dorazil do Sněmovny, podpoří návrh rozpočtu

Zeman dorazil do Sněmovny, podpoří návrh rozpočtu

Dnes, 10:24Prezident Miloš Zeman dorazil dnes dopoledne do Poslanecké sněmovny. Před poslanci hodlá podpořit...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o