Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Jihlavská Drbna

MFDF 2016: Výstava v Jihlavě připomíná dvacetiletou historii festivalu dokumentů

pátek, 14. října 2016, 17:55

Výstava k 20. výročí Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, která dnes začala na Masarykově náměstí, připomíná jeho historii a přibližuje fenomén dokumentárního filmu. Zájemci například uvidí první tištěný katalog z roku 1997, festivalové ceny, jejichž autory byli Petr Nikl a Krištof Kintera, nebo festivalové akreditace předních českých režisérů a režisérek.

Výstava je v prosklených modulech rozdělena do čtyř částí. Každá z nich se věnuje jednomu možnému pohledu na festival - představuje nejvýznamnější hosty, upozorňuje na výjimečnou výtvarnou a architektonickou koncepci, vyzdvihuje jeho publikační a distribuční činnost a zdůrazňuje jeho přirozené zakořenění v Jihlavě.

Součástí výstavy je i první z objektů festivalové architektury - velké dřevěné konstrukce připomínající regály. Podle festivalových architektů Víta Šimka a Josefa Čančíka do nich lidé mohou odložit to, co už sami nepotřebují. „Odložme to na připravených regálech a věnujme jiným. Třeba pak i sami objevíme něco pro sebe,“ podotkl Šimek. Nepotřebné věci mohou dobře posloužit někomu jinému, nebo se na chvíli stát cenným artefaktem a součástí 20. ročníku MFDF Ji.hlava. „Stane se z regálu smetiště? Budou lidé participovat? Uvidíme. Jde o sociální experiment,“ doplnil Čančík.

DALŠÍ ČLÁNKY O FESTIVALU ČTĚTE zde.

Významným místem je také takzvaný Maják - místo, kde si mohou návštěvníci festivalu od 14. října každý den včetně víkendu vyzvednout svoje návštěvnické akreditace, a to až do prvního dne festivalu, kdy se výdej akreditací přesune na tradiční místo Oblastní galerie Vysočina. V době festivalu bude Maják fungovat jako místo pro filmové profesionály, budou se tu moci setkávat a diskutovat nad svými projekty, festivalovým děním a navazovat důležitá partnerství pro svou další profesní tvorbu.

Jubilejní 20. ročník festivalu se v Jihlavě uskuteční od 25. do 30. října.  Projekce budou poprvé i ve velkém sále Horáckého divadla. Počet festivalových kinosálů tak stoupne na osm. Další novinkou budou studentské poroty.

Napsal(a) ČTK | Foto Lenka Dvořáková

O čem píše Drbna.cz

Prezident Zeman přijme Zaorálka v pondělí v LánechPrezident Zeman přijme Zaorálka v pondělí v Lánech

Prezident Zeman přijme Zaorálka v pondělí v Lánech

Dnes, 09:56Prezident Miloš Zeman přijme kandidáta ČSSD na ministra kultury Lubomíra Zaorálka na zámku v Lánech...

Primátor Plzně navštívil ve Zlíně cestovatele Miroslava ZikmundaPrimátor Plzně navštívil ve Zlíně cestovatele Miroslava Zikmunda

Primátor Plzně navštívil ve Zlíně cestovatele Miroslava Zikmunda

Dnes, 09:18Plzeňský primátor Martin Baxa navštívil v pondělí 19. srpna 2019 legendárního cestovatele Miroslava...

Na třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodcůNa třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodců

Na třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodců

středa, 21. srpna 2019, 15:13Na chodníku u křižovatky třída Svobody a ulice Aksamitova a třech dalších místech v Olomouci se...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o