Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Jihlavská Drbna

Havlíčkova Borová v sobotu připomene kulatá výročí rodáka Karla Havlíčka Borovského

pátek, 2. září 2016, 12:55

Havlíčkova Borová si v sobotu tradičním průvodem připomene letošní kulatá výročí Karla Havlíčka Borovského (1821 až 1856). Život zdejšího rodáka považovaného za zakladatele české žurnalistiky, satiry a literární kritiky už vpředvečer slavnosti přiblíží nový hraný dokument režisérky Ljuby Václavové.

„Je to tradice a k Borové patří,“ řekl ČTK starosta Aleš Uttendorfský k chystané akci. Havlíčkovské slavnosti se v obci příležitostně konaly od roku 1862, kdy se tam prý sešlo několik desítek tisíc lidí. Velká sláva doprovázela také odhalení Havlíčkova pomníku v roce 1901. U příležitosti 50. výročí úmrtí Havlíčka o pět let později přijel do Borové přednášet Tomáš Garrigue Masaryk.

Od roku 1981 pořádá Borová slavnosti každý pátý rok. Nynější připomene 195.  výročí Havlíčkova narození a 160 let od jeho smrti. Letos také uplyne 165 let ode dne, kdy byl Havlíček nařízením rakouské vlády deportován do Brixenu.

Sobotní průvod vyjde od staré školy ve 13:30, členové spolků a další účastníci v něm půjdou položit věnce k pomníku s Havlíčkovou sochou na náměstí. Následovat bude pásmo o životě a díle Karla Havlíčka Borovského a program s hudbou. Otevřené bude Havlíčkovo muzeum, které je od roku 1931 v jeho rodném domě. V poslední době ho ročně navštěvuje kolem 2000 lidí.

Dokument o Karlu Havlíčku Borovském bude v předpremiéře uveden dnes ve 20:00 v sokolovně. V neděli slavnosti ukončí mše, v kostele svatého Víta začne v 9:30. Na tento kostelíček stojící na vršku Havlíček vzpomínal v Tyrolských elegiích, básni napsané v Brixenu. Karel Havlíček se v Borové narodil 31. října 1821, zemřel v Praze 29. července 1856. Do Brixenu byl donucen odjet 16. prosince 1851 z tehdejšího Německého Brodu.

Napsal(a) ČTK | Foto www.havlickovaborova.cz

O čem píše Drbna.cz

Prezident Zeman přijme Zaorálka v pondělí v LánechPrezident Zeman přijme Zaorálka v pondělí v Lánech

Prezident Zeman přijme Zaorálka v pondělí v Lánech

Dnes, 09:56Prezident Miloš Zeman přijme kandidáta ČSSD na ministra kultury Lubomíra Zaorálka na zámku v Lánech...

Primátor Plzně navštívil ve Zlíně cestovatele Miroslava ZikmundaPrimátor Plzně navštívil ve Zlíně cestovatele Miroslava Zikmunda

Primátor Plzně navštívil ve Zlíně cestovatele Miroslava Zikmunda

Dnes, 09:18Plzeňský primátor Martin Baxa navštívil v pondělí 19. srpna 2019 legendárního cestovatele Miroslava...

Na třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodcůNa třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodců

Na třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodců

středa, 21. srpna 2019, 15:13Na chodníku u křižovatky třída Svobody a ulice Aksamitova a třech dalších místech v Olomouci se...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o