Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Jihlavská Drbna

Havlíčkova Borová v sobotu připomene kulatá výročí rodáka Karla Havlíčka Borovského

pátek, 2. září 2016, 12:55

Havlíčkova Borová si v sobotu tradičním průvodem připomene letošní kulatá výročí Karla Havlíčka Borovského (1821 až 1856). Život zdejšího rodáka považovaného za zakladatele české žurnalistiky, satiry a literární kritiky už vpředvečer slavnosti přiblíží nový hraný dokument režisérky Ljuby Václavové.

„Je to tradice a k Borové patří,“ řekl ČTK starosta Aleš Uttendorfský k chystané akci. Havlíčkovské slavnosti se v obci příležitostně konaly od roku 1862, kdy se tam prý sešlo několik desítek tisíc lidí. Velká sláva doprovázela také odhalení Havlíčkova pomníku v roce 1901. U příležitosti 50. výročí úmrtí Havlíčka o pět let později přijel do Borové přednášet Tomáš Garrigue Masaryk.

Od roku 1981 pořádá Borová slavnosti každý pátý rok. Nynější připomene 195.  výročí Havlíčkova narození a 160 let od jeho smrti. Letos také uplyne 165 let ode dne, kdy byl Havlíček nařízením rakouské vlády deportován do Brixenu.

Sobotní průvod vyjde od staré školy ve 13:30, členové spolků a další účastníci v něm půjdou položit věnce k pomníku s Havlíčkovou sochou na náměstí. Následovat bude pásmo o životě a díle Karla Havlíčka Borovského a program s hudbou. Otevřené bude Havlíčkovo muzeum, které je od roku 1931 v jeho rodném domě. V poslední době ho ročně navštěvuje kolem 2000 lidí.

Dokument o Karlu Havlíčku Borovském bude v předpremiéře uveden dnes ve 20:00 v sokolovně. V neděli slavnosti ukončí mše, v kostele svatého Víta začne v 9:30. Na tento kostelíček stojící na vršku Havlíček vzpomínal v Tyrolských elegiích, básni napsané v Brixenu. Karel Havlíček se v Borové narodil 31. října 1821, zemřel v Praze 29. července 1856. Do Brixenu byl donucen odjet 16. prosince 1851 z tehdejšího Německého Brodu.

Napsal(a) ČTK | Foto www.havlickovaborova.cz

O čem píše Drbna.cz

Poplatek z ubytování dopadne od ledna i na služby typu AirbnbPoplatek z ubytování dopadne od ledna i na služby typu Airbnb

Poplatek z ubytování dopadne od ledna i na služby typu Airbnb

Dnes, 16:32Poplatek z ubytovacích kapacit se bude vztahovat od příštího roku i na ubytovatele v soukromí,...

Zeman: Nemocnice ve čtvrtek zveřejní moji zdravotní dokumentaciZeman: Nemocnice ve čtvrtek zveřejní moji zdravotní dokumentaci

Zeman: Nemocnice ve čtvrtek zveřejní moji zdravotní dokumentaci

Dnes, 12:03Ředitel Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) Miroslav Zavoral ve čtvrtek zveřejní kompletní zdravotní...

Zeman dorazil do Sněmovny, podpoří návrh rozpočtuZeman dorazil do Sněmovny, podpoří návrh rozpočtu

Zeman dorazil do Sněmovny, podpoří návrh rozpočtu

Dnes, 10:24Prezident Miloš Zeman dorazil dnes dopoledne do Poslanecké sněmovny. Před poslanci hodlá podpořit...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o