Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Jihlavská Drbna

Zámek v Červené Řečici projde rekonstrukcí. Na jaře 2019 by mělo být hotovo

pátek, 19. srpna 2016, 12:04

Zámek v Červené Řečici na Pelhřimovsku čeká rekonstrukce. Je však podmíněna udělením zhruba stomilionové evropské dotace určené na rekonstrukci a obnovu památek, která by měla být vyhodnocena na podzim. Rekonstrukce by měla zahrnovat obnovu střech a fasád a výměnu oken a dveří. ČTK to řekl Daniel David, předseda družstva Zámek Šebestián, které zámek vlastní a provozuje.

Celková rekonstrukce včetně interiérů, která je podle Davida otázkou budoucích let, se odhaduje na několik set milionů korun. Vlastník už několik let čerpá drobnější dotace v řádu statisíců korun z programu záchrany architektonického dědictví. „K tomu přidáváme své peníze a pokračujeme v opravách střech a nejnutnějším zakonzervování zámku, aby dále nechátral,“ řekl David.

Pokud družstvo dotace získá, začne podle Davida rekonstrukce na jaře 2017 a potrvá přibližně dva roky. „Na jaře 2019 by se zámek opět mohl otevřít pro veřejnost,“ míní David. V současnosti navštěvuje zámek kolem 2 tisíc lidí ročně, po opravě by se návštěvnost podle Davida mohla zvýšit přibližně čtyřikrát. Jestliže dotaci nezíská, bude vlastník pokračovat v dílčích záchranných pracích.

Po celkové rekonstrukci by kromě pravidelných návštěvnických prohlídek mělo v zámku vzniknout také informační centrum a menší muzeum týkající se církevních restitucí. Zámek by měl postupně nabídnout také ubytovací a stravovací provozy, měla by v něm vzniknout obřadní síň.

Zámek v Červené Řečici je od roku 2014 národní kulturní památkou. Pokračuje jeho stavebně-historický průzkum, má opravenou část střechy nad hlavní bránou, opravují se krovy a střechy, další části se alespoň provizorně zabezpečují. 

Zámek je dokladem proměny staršího středověkého sídla na reprezentativní rezidenci. Hrad byl na rezidenci zámeckého typu přestavěn v 16. století.  Tato etapa vytvořila uměleckohistoricky nejhodnotnější části areálu, pro něž jsou typické prvky takzvané české renesance.

Pozoruhodné a téměř v celku dochované opevnění nemá v tuzemsku podle památkářů v raně novověké architektuře prakticky žádné srovnání. V dalších obdobích už zámek neprošel žádnými výraznými stavebními úpravami. Je proto jedním z mála objektů tohoto typu, který se dochoval v autentické renesanční podobě včetně opevňovacího systému.

Napsal(a) ČTK | Foto www.dedictvivysociny.cz

O čem píše Drbna.cz

Poplatek z ubytování dopadne od ledna i na služby typu AirbnbPoplatek z ubytování dopadne od ledna i na služby typu Airbnb

Poplatek z ubytování dopadne od ledna i na služby typu Airbnb

Dnes, 16:32Poplatek z ubytovacích kapacit se bude vztahovat od příštího roku i na ubytovatele v soukromí,...

Zeman: Nemocnice ve čtvrtek zveřejní moji zdravotní dokumentaciZeman: Nemocnice ve čtvrtek zveřejní moji zdravotní dokumentaci

Zeman: Nemocnice ve čtvrtek zveřejní moji zdravotní dokumentaci

Dnes, 12:03Ředitel Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) Miroslav Zavoral ve čtvrtek zveřejní kompletní zdravotní...

Zeman dorazil do Sněmovny, podpoří návrh rozpočtuZeman dorazil do Sněmovny, podpoří návrh rozpočtu

Zeman dorazil do Sněmovny, podpoří návrh rozpočtu

Dnes, 10:24Prezident Miloš Zeman dorazil dnes dopoledne do Poslanecké sněmovny. Před poslanci hodlá podpořit...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o