Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Jihlavská Drbna

Zámek v Červené Řečici projde rekonstrukcí. Na jaře 2019 by mělo být hotovo

pátek, 19. srpna 2016, 12:04

Zámek v Červené Řečici na Pelhřimovsku čeká rekonstrukce. Je však podmíněna udělením zhruba stomilionové evropské dotace určené na rekonstrukci a obnovu památek, která by měla být vyhodnocena na podzim. Rekonstrukce by měla zahrnovat obnovu střech a fasád a výměnu oken a dveří. ČTK to řekl Daniel David, předseda družstva Zámek Šebestián, které zámek vlastní a provozuje.

Celková rekonstrukce včetně interiérů, která je podle Davida otázkou budoucích let, se odhaduje na několik set milionů korun. Vlastník už několik let čerpá drobnější dotace v řádu statisíců korun z programu záchrany architektonického dědictví. „K tomu přidáváme své peníze a pokračujeme v opravách střech a nejnutnějším zakonzervování zámku, aby dále nechátral,“ řekl David.

Pokud družstvo dotace získá, začne podle Davida rekonstrukce na jaře 2017 a potrvá přibližně dva roky. „Na jaře 2019 by se zámek opět mohl otevřít pro veřejnost,“ míní David. V současnosti navštěvuje zámek kolem 2 tisíc lidí ročně, po opravě by se návštěvnost podle Davida mohla zvýšit přibližně čtyřikrát. Jestliže dotaci nezíská, bude vlastník pokračovat v dílčích záchranných pracích.

Po celkové rekonstrukci by kromě pravidelných návštěvnických prohlídek mělo v zámku vzniknout také informační centrum a menší muzeum týkající se církevních restitucí. Zámek by měl postupně nabídnout také ubytovací a stravovací provozy, měla by v něm vzniknout obřadní síň.

Zámek v Červené Řečici je od roku 2014 národní kulturní památkou. Pokračuje jeho stavebně-historický průzkum, má opravenou část střechy nad hlavní bránou, opravují se krovy a střechy, další části se alespoň provizorně zabezpečují. 

Zámek je dokladem proměny staršího středověkého sídla na reprezentativní rezidenci. Hrad byl na rezidenci zámeckého typu přestavěn v 16. století.  Tato etapa vytvořila uměleckohistoricky nejhodnotnější části areálu, pro něž jsou typické prvky takzvané české renesance.

Pozoruhodné a téměř v celku dochované opevnění nemá v tuzemsku podle památkářů v raně novověké architektuře prakticky žádné srovnání. V dalších obdobích už zámek neprošel žádnými výraznými stavebními úpravami. Je proto jedním z mála objektů tohoto typu, který se dochoval v autentické renesanční podobě včetně opevňovacího systému.

Napsal(a) ČTK | Foto www.dedictvivysociny.cz

O čem píše Drbna.cz

Prezident Zeman přijme Zaorálka v pondělí v LánechPrezident Zeman přijme Zaorálka v pondělí v Lánech

Prezident Zeman přijme Zaorálka v pondělí v Lánech

Dnes, 09:56Prezident Miloš Zeman přijme kandidáta ČSSD na ministra kultury Lubomíra Zaorálka na zámku v Lánech...

Primátor Plzně navštívil ve Zlíně cestovatele Miroslava ZikmundaPrimátor Plzně navštívil ve Zlíně cestovatele Miroslava Zikmunda

Primátor Plzně navštívil ve Zlíně cestovatele Miroslava Zikmunda

Dnes, 09:18Plzeňský primátor Martin Baxa navštívil v pondělí 19. srpna 2019 legendárního cestovatele Miroslava...

Na třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodcůNa třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodců

Na třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodců

středa, 21. srpna 2019, 15:13Na chodníku u křižovatky třída Svobody a ulice Aksamitova a třech dalších místech v Olomouci se...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o