Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Jihlavská Drbna

Na zámku v Červené Řečici se chystá Slámování. Letošní ročník bude již dvacátý

středa, 10. srpna 2016, 09:18

Divadelní představení a komentované prohlídky zpestří letošní jubilejní 20. ročník Slámování na zámku v Červené Řečici na Pelhřimovsku. Třídenní akce, které se každoročně zúčastní několik stovek lidí, začne v pátek 19. srpna. Vernisáž slaměných výrobků se uskuteční v neděli odpoledne v parku na náměstí. ČTK to řekl kastelán Vladimír Vlček.

„Nechystáme prakticky žádné novinky, bude to spíš návrat k začátkům,“ řekl Vlček. Rozsáhlý doprovodný program podle něj v minulých letech poněkud zastínil vlastní Slámování, při němž lidé vyrábějí slaměné postavy, zvířata nebo nejrůznější objekty.

Během komentovaných prohlídek budou mít návštěvníci zřejmě poslední možnost vidět zámek v současném stavu. „Pokud vše dobře dopadne, měl by se zámek letos na podzim na dobu minimálně pěti let uzavřít a projde rekonstrukcí,“ řekl Vlček.

Slámování je výtvarně recesistická akce pro jednotlivce i rodiny s dětmi. V minulých letech ji pořádal Spolek na záchranu památek červenořečických, jenž se prostřednictvím Slámování snažil upozornit na havarijní stav zámku a zpřístupnit jej veřejnosti. Loni i letos pořádá Slámování zámek.

V historii Slámování vznikla neotřelá výtvarná díla, třeba socha filmového medvídka Kukyho v nadživotní velikosti. V roce 2002 jeden z účastníků vyrobil ze slámy karlínského surfaře na povodňové vlně. Náměstíčko při vernisáži zaplnily slámové bicykly, auta, kombajny, akvárium s rybami, lodě, nejroztodivnější zvířata. V dalších letech přibyl smečující volejbalista nebo třeba Socha Svobody. Při jednom z ročníků stál u přechodu pro chodce slámový slepec s holí.

Zámek v Červené Řečici je od roku 2014 národní kulturní památkou. Pokračuje jeho stavebně-historický průzkum, má opravenou část střechy nad hlavní bránou, opravují se krovy a střechy, další části se alespoň provizorně zabezpečují.

Napsal(a) ČTK | Foto www.atlasceska.cz

O čem píše Drbna.cz

Prezident Zeman přijme Zaorálka v pondělí v LánechPrezident Zeman přijme Zaorálka v pondělí v Lánech

Prezident Zeman přijme Zaorálka v pondělí v Lánech

Dnes, 09:56Prezident Miloš Zeman přijme kandidáta ČSSD na ministra kultury Lubomíra Zaorálka na zámku v Lánech...

Primátor Plzně navštívil ve Zlíně cestovatele Miroslava ZikmundaPrimátor Plzně navštívil ve Zlíně cestovatele Miroslava Zikmunda

Primátor Plzně navštívil ve Zlíně cestovatele Miroslava Zikmunda

Dnes, 09:18Plzeňský primátor Martin Baxa navštívil v pondělí 19. srpna 2019 legendárního cestovatele Miroslava...

Na třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodcůNa třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodců

Na třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodců

středa, 21. srpna 2019, 15:13Na chodníku u křižovatky třída Svobody a ulice Aksamitova a třech dalších místech v Olomouci se...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o