Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Jihlavská Drbna

V Kamenici nad Lipou začalo Hračkobraní. Ukazuje hračky z přírodních materiálů

středa, 13. července 2016, 12:43

Na zámku v Kamenici nad Lipou na Pelhřimovsku začala jedna z nejvýznamnějších kulturních akcí na Vysočině - 11. ročník Hračkobraní. Přehlídka hraček z přírodních materiálů, jejich výrobců či návrhářů potrvá do 17. července. Letos se zúčastní 16 výrobců, což je nejvíc v historii trvání festivalu, řekl ČTK Petr Pech ze spolupořádající správy kulturních zařízení města.

Součástí přehlídky je i bohatý doprovodný program, který mimo jiné nabídne tvůrčí dílny s možností vyzkoušet si výrobu jednoduchých hraček, divadelní představení a žonglérské dílny. Zájemci si budou moci vyzkoušet tvorbu textilních maňásků, malování na textil nebo odlévání cínu. „Tvořivé dílny najdou lidé prakticky u každého stánku vystavujících výrobců,“ podotkl Pech. Tradiční místo v programu má i letos výtvarná soutěž.

Mladé adepty hračkářské tvorby tradičně zastupují práce studentů oboru hračka Vyšší odborné školy uměleckoprůmyslové Praha-Žižkov, která se podle Pecha už prakticky jako jediná věnuje oboru hračka. „Výstava školy je nová hlavně svým pojetím. Škola letos slaví 95. výročí založení, takže představí výběr z prací svých studentů,“ uvedl Pech. 

Cílem festivalu je propagovat české autorské hračky z přírodního materiálu, obnovit důvěru veřejnosti k nim a představit alternativu k hračkám, které jsou dnes běžně k dostání. „Festival chce předvést hračky z přírodního materiálu jako zajímavé, aktuální, vtipné a konkurenceschopné, které mají co říci i společnosti 21. století,“ řekl Pech.

Popularita Hračkobraní postupně stoupá. Loni festival poznamenala nepřízeň počasí, přesto na kamenický zámek zavítalo během pěti dnů kolem 7 tisíc lidí.  Hračkobraní patří mezi nejvýznamnější kulturní akce na Vysočině. Mezi pořadatele patří kromě města i Uměleckoprůmyslové museum v Praze, které kamenický zámek spravuje, Unie výtvarných umělců ČR, Asociace hračka a Sdružení pro hračku a hru.

Napsal(a) ČTK | Foto www.hrackobrani.cz

O čem píše Drbna.cz

Prezident Zeman přijme Zaorálka v pondělí v LánechPrezident Zeman přijme Zaorálka v pondělí v Lánech

Prezident Zeman přijme Zaorálka v pondělí v Lánech

Dnes, 09:56Prezident Miloš Zeman přijme kandidáta ČSSD na ministra kultury Lubomíra Zaorálka na zámku v Lánech...

Primátor Plzně navštívil ve Zlíně cestovatele Miroslava ZikmundaPrimátor Plzně navštívil ve Zlíně cestovatele Miroslava Zikmunda

Primátor Plzně navštívil ve Zlíně cestovatele Miroslava Zikmunda

Dnes, 09:18Plzeňský primátor Martin Baxa navštívil v pondělí 19. srpna 2019 legendárního cestovatele Miroslava...

Na třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodcůNa třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodců

Na třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodců

středa, 21. srpna 2019, 15:13Na chodníku u křižovatky třída Svobody a ulice Aksamitova a třech dalších místech v Olomouci se...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o