Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Jihlavská Drbna

FOTO A VIDEO: Dolní Cerekev hostila vítěze mezinárodní pěvecké soutěže Jakuba Pustiny

středa, 11. května 2016, 15:11

Městys Dolní Cerekev na Jihlavsku zažil v úterý 10. května unikátní koncert vítězů mezinárodní pěvecké soutěže tenoristy Jakuba Pustiny. Soutěž je jeho projektem a za cíl si klade objevovat světové operní talenty. Finále soutěže, která je vyhlašovaná v pětatřiceti zemích světa, se konalo od 5. do 8. května v krajské Jihlavě. A právě tři nejlepší včera zazpívali v zaplněném dolnocerekvickém kostele sv. Máří Magdalény.

Operní soutěž Jakuba Pustiny se letos vyhlašovala již podeváté a je postupová, dvoukolová. Určena je operním pěvcům do 35 let. Její účastníci soutěží s operním repertoárem za klavírního doprovodu. Finálové kolo probíhá vždy v květnu, finalisté se utkají před odbornou porotou.

První kolo soutěže bylo organizováno v jedenácti světových metropolích - v Berlíně, Bruselu, Budapešti, Miláně, Mnichově, Moskvě, New Yorku, Praze, Sofii, Varšavě a ve Vídni. Z prvního kola odborná porota vybrala 22 nejlepších pěvců a tři nejlepší zavítali právě do Dolní Cerekve.

Do letošního ročníku se přihlásilo více než 200 operních pěvců ze 42 zemí světa. Předsedkyní poroty je sopranistka Gabriela Beňačková. Odborným garantem je tenorista Peter Dvorský.

Vítězkou letošního ročníku soutěže se stala mezzosopranistka Wilson Melody z USA, druhou příčku obsadil barytonista z Polska Slawomir Kowalewski a bronz si z Jihlavy odvezla sopranistka Yim Kyoung A z Jižní Koreji.

Koncert v Dolní Cerekvi zahájil úvodním slovem starosta Zdeněk Jirsa, poté se představil autor soutěže, tenorista Jakub Pustina, který koncert zároveň u moderoval, s úvodní biblickou písní Antonína Dvořáka Hospodin jest můj pastýř. Po něm následovali výše zmínění vítězové soutěže a závěr patřil všem čtyřem pěvcům, kdy společně zazpívali světoznámou píseň Ave Maria.

Dolní Cerekev byla pro vítěze soutěže první zastávkou, dnes ještě zazpívají v Pelhřimově, zítra ve Vlašimi a v pátek 13. května v Lázních Jáchymov.

Napsala Lenka Dvořáková | Foto Lenka Dvořáková

Kam dál?

Romské tance opět rozhýbou Jihlavu. Tento rok již po devátéRomské tance opět rozhýbou Jihlavu. Tento rok již po deváté

Romské tance opět rozhýbou Jihlavu. Tento rok již po deváté

středa, 11. května 2016, 12:57Amen khelas, tak zní název velké taneční soutěže v (nejen) romských tancích. Již podeváté ji v...

KULTURNÍ TIPY: Na Vysočině se objeví Radůza nebo XIII. století, v Horáckém divadle se hraje Dámská šatňaKULTURNÍ TIPY: Na Vysočině se objeví Radůza nebo XIII. století, v Horáckém divadle se hraje Dámská šatňa

KULTURNÍ TIPY: Na Vysočině se objeví Radůza nebo XIII. století, v Horáckém divadle se hraje Dámská šatňa

úterý, 10. května 2016, 10:12Kulturní výběr je i tento týden velmi rozmanitý. Zaujmout může známí interpreti jako Radůza nebo...

Festival Hudba tisíců - Mahler Jihlava připomene i letošní výročí krále Karla IV.Festival Hudba tisíců - Mahler Jihlava připomene i letošní výročí krále Karla IV.

Festival Hudba tisíců - Mahler Jihlava připomene i letošní výročí krále Karla IV.

pátek, 6. května 2016, 11:10Ve výroční den úmrtí skladatele Gustava Mahlera 18. května zahájí 15. ročník hudebního festivalu...

© 2011 - 2018 TRIMA CB, s. r. o

Zavřít reklamu

Reklamní sdělení