Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Jihlavská Drbna

Opravy zámku v Červené Řečici dotované Evropskou unií začnou zřejmě na jaře

sobota, 12. srpna 2017, 19:18

Zásadní opravy zchátralého zámku v Červené Řečici na Pelhřimovsku by mohly začít zjara příštího roku. Družstvo Zámek Šebestián, které tuto národní kulturní památku vlastní, má na její obnovu v předpokládané hodnotě skoro sto milionů korun slíbenou dotaci. Teď dokončuje prováděcí dokumentaci, zahájení soutěže na dodavatele předpokládá v září, řekl předseda družstva Daniel David.

V letošní sezoně je zámek přístupný v omezeném režimu. „Po dobu rekonstrukce nepředpokládáme, že by tam byly prohlídky," doplnil David. Obnova se bude týkat vnějšího a vnitřního zdiva i střech, práce by měly být provedeny do dvou let od jejich zahájení. S projektem památkové obnovy zámku Červená Řečice letos družstvo uspělo v evropském dotačním programu IROP.

V areálu zámku se neuskuteční ani festival Slámování, který se tam konal minulá dvě desetiletí. Za vznikem této výtvarně recesistické akce, při níž lidé vyráběli různé slaměné objekty, stál Spolek na záchranu památek červenořečických. Snažil se tak upozornit na havarijní stav zámku.

„Doba našeho aktivismu už v podstatě skončila někdy před pěti lety a je dobře, že skončila. Pak už nastoupili profíci a majitelé, a tak by to mělo být," řekl ČTK Jiří Jedlička, ředitel havlíčkobrodského Muzea Vysočiny, který ve spolku působil. 

Červenořečický zámek patřil v minulosti pražskému arcibiskupství. Dlouho chátral a památkáři ho řadili mezi nejohroženější památky v kraji. Jeho vyhlídky se zlepšily díky dořešení majetkoprávních vztahů, podle Jedličky pomohlo také angažmá památkářů. V posledních letech už byly na zámku prováděny dílčí záchranné práce s podporou Programu záchrany architektonického dědictví ministerstva kultury.

Napsal(a) ČTK | Foto www.cestyapamatky.cz

Štítky opravy, zámek, Červená Řečice, unie, dotace

© 2011 - 2017 TRIMA CB, s. r. o