Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Jihlavská Drbna

FOTO: Jihlavské Horácké divadlo uvedlo premiéru hry se zpěvy Kabaret z lágru

neděle, 5. února 2017, 12:55

Horácké divadlo včera uvedlo premiérové představení hry se zpěvy Kabaret z lágru současného britského dramatika Roye Kifta. Inscenaci autentického kabaretu, který existoval během druhé světové války v Terezíně, připravila se souborem v dramaturgii Kateřiny Jonášové režisérka Kateřina Dušková. Hlavního hrdinu, slavného německého herce a režiséra Kurta Gerrona, ztvárnil František Mitáš. Uvedení hry, kterého se zúčastnil i autor, bylo zároveň českou premiérou.

Hra byla pod názvem Camp Comedy s úspěchem uvedena v Německu, Francii, USA a v Polsku. Použité písně a skeče jsou autentické písně a skeče napsané a hrané v německém a českém kabaretu v Terezíně v letech 1942 až 1944. Tvůrčí tým využil překladu Dany Vlčkové a hudby Jakuba Kudláče. Scénu k představení vytvořil hostující Pavel Kocych, autorem kostýmů je Tomáš Kypta.

Gerron byl v Terezíně na přání nacistů nucen založit kabaret a také natočit nechvalně známý „dokumentární film“ o bezstarostném životě v terezínské pevnosti s názvem Vůdce daroval Židům město. Kift ve hře sleduje umělecké a životní dilema slavného herce, který byl krátce po dokončení filmu obviněn ze zrady a zemřel na podzim 1944 v osvětimské plynové komoře.

„Rozhodli jsme se na jevišti neukázat prvoplánově Terezín tak, jak ho známe, ale jako místo mimo čas, jako ghetto, které může vzniknout kdykoliv, kdekoliv a pro kohokoliv. Používáme aktualizující prvky, současné kostýmy.  Ukazujeme divákům, že propaganda a zneužití informací, zejména těch audiovizuálních, které se zdají tak autentické, je možné i v naší době,“ uvedla Dušková.

První čtenou zkoušku Kabaretu z lágru absolvovali herci Horáckého divadla v polovině prosince přímo v Terezíně v půdních prostorách zrekonstruovaných Magdeburských kasáren přesně v prostoru, kde se původně kabaret hrál.

Napsal(a) ČTK | Foto Horácké divadlo Jihlava

Jihlavské Horácké divadlo uvedlo premiéru hry se zpěvy Kabaret z lágruJihlavské Horácké divadlo uvedlo premiéru hry se zpěvy Kabaret z lágruJihlavské Horácké divadlo uvedlo premiéru hry se zpěvy Kabaret z lágru

© 2011 - 2017 TRIMA CB, s. r. o